Efekty Święta Dziękczynienia

Wczoraj w USA przypadał dzień dziękczynienia (jak zawsze w czwarty czwartek listopada – tym razem wypadł 28go). Tym samym dzień pracy giełdy był skrócony a ogólna tendencja do inwestowania: mocno osłabiona.

Inne rynki jednak nie próżnowały co szczególnie mocno widać na rynkach kruszców: złota i srebra. Jak widzicie na poniższym wykresie, jeszcze we wtorek uncja złota kosztowała 1251,40USD, w środę spadła do poziomu 1242.20 i osiągnęła dolny pułap 1237.40USD w czwartek. Wtedy też trend został odwrócony i dziś (piszę ten post w nocy z piątku na sobotę, mam więc jasny obraz ostatniego dnia tygodnia) przebił wartość z środy a tendencja jest mocno wzrostowa.

zloto

Analizując amerykański rynek można dodatkowo zauważyć iż środowe wzrosty miały swoje odbicie jeszcze w czwartek kiedy mocno zyskał indeks japońskich spółek. Z Nikkei na czele – uzyskał on najwyższą od maja wycenę i przewiduje się że wkrótce przekroczy on historyczną wartość z 2007 roku.

Dziś rano można było zauważyć pogorszenie sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów. Prognozy sprzedaży detalicznej są niższe niż oczekiwano a publikacja dotycząca bezrobocia w UE dodatkowo osłabiła kurs euro. Jak wiadomo to właśnie rynki Niemiecki i Francuski mają największe znaczenie przy ustalaniu wartości kursów.